
Jak poprawnie laminować wydruki wielkoformatowe?
Poradnik krok po kroku
Poprawnie wykonana laminacja wydruku wielkoformatowego sprawia, że jest on odporny na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, takich jak przede wszystkim promieniowanie UV. Dzięki temu żywotność takiego wydruku jest przedłużona nawet o kilka lat. Niemniej laminacja to nie tylko ochrona, ale także poprawa nasycenia i ostrości kolorów, które zwiększają wartość estetyczną wydruku. W tym wpisie przedstawimy poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące poprawnego laminowania wielkoformatowego. Zapraszamy.
#laminowanie #wielkoformatowywydruk #poradnikdrukarski #drukreklamowy #laminacja #wydrukioutdoorowe #drukwielkoformatowy #drukarnia #grafikareklamowa #reklamaoutdoor #laminowaniefolii #druklaminacja #wydrukreklamowy #wydrukibanery #drukiplakaty #sprzetdrukarski #wydrukkrokpokroku #drukowanie #laminowanegrafiki #drukbanerow
1. Rozpoczęcie procesu laminacji
2. Rozpoczęcie laminacji wydruku
3. Po zakończeniu procesu laminacji można przykleić zalaminowany wydruk do powierzchni reklamowej
1. Rozpoczęcie procesu laminacji
Należy jednak mieć pewność, że nałożony na wydruk laminat będzie ściśle do niego przylegał. Pozwala to uniknąć potencjalnych zmarszczeń lub zagnieceń laminowanego materiału.


2. Rozpoczęcie laminacji wydruku
Proces laminacji można rozróżnić na dwa osobne typy: na zimno oraz na gorąco. Na czym polega różnica między nimi? Już śpieszymy z wyjaśnieniem.
Na zimno:
To najbardziej popularna metoda laminacji. Laminatory wielkoformatowe, które pracują na zimno działają na bazie powłok samoprzylepnych. Powłoki te tworzą warstwę ochronną (laminat) poprzez silny docisk wałka. Po przygotowaniu zalaminowany wydruk powinien odleżeć od 12 do 24 godzin.
Na gorąco:
Aby proces laminacji przebiegł prawidłowo, maszyna musi osiągnąć temperaturę około 50-60 stopni Celsjusza. Poprzez rozgrzanie laminatora warstwa pokryta klejem zostaje aktywowana i łączy ze sobą powierzchnię wydruku wraz z tworzywem ochronnym (laminatem).
Warto zaznaczyć, że Laminator BU-1600E Warm został zaprojektowany, by umożliwić użytkownikowi kontrolę nad szybkością procesu. Zaimplementowany potencjometr pozwala na regulację prędkości laminacji (0-6m/min). Dodatkowo, kontrola nad maszyną jest jeszcze bardziej zaawansowana dzięki specjalnemu pedałowi, który pozwala przełączać między trybami: automatycznym oraz manualnym.
Po zakończeniu procesu laminacji upewnij się, że laminat jest dokładnie wygładzony i nie ma żadnych pęcherzyków powietrza - pozwoli to uniknąć nierówności na powierzchni zalaminowanego wydruku.
*Jeżeli celem jest laminacja dwustronna, należy odwrócić zalaminowany wydruk i powtórzyć proces.

3. Po zakończeniu procesu laminacji wydruk musi ostygnąć. Następnie można przykleić go do powierzchni reklamowej
Gdy zalaminowany materiał ostygnie, możesz bezpiecznie odciąć go od reszty. Najlepiej naciąć folię wzdłuż linii wydruku, pozostawiając niewielki margines, by uniknąć uszkodzenia grafiki. Dzięki temu gotowy produkt będzie prezentować się estetycznie i będzie gotowy do dalszego montażu lub ekspozycji.
Odkryj więcej fascynujących treści na naszym blogu

Jak poprawnie laminować wydruki wielkoformatowe? Poradnik krok po kroku

Ploter tnący do etykiet. Jak wybrać najlepszy sprzęt do produkcji etykiet?
